הפיל הדיגיטלי

איקומרס

מה זה דרופשיפינג באיביי והאם זה עבורך?

1 דקות קריאה מינימום

מה זה דרופשיפינג?

נתחיל בהבנת המושג דרופשיפינג – מדובר על שיטת מסחר דיגיטלית, בה הסוחר מוכר מוצרים שמעולם לא ראה פיזית או החזיק, של צד ג', שגם אותו לא פגש… מבולבלים? האמת שזה פחות מסובך מאיך שזה נשמע, אז בואו נתחיל מהתחלה.

מודל ה- Drop shipping אומר שכל אחד יכול להקים חנות דיגיטלית, מבלי לרכוש סחורה, לנהל מלאי ולהתעסק עם אריזה ושליחה של מוצרים. אנחנו בעצם מפרסמים מוצרים של ספקים שונים אצלנו בחנות האונליין, וכאשר לקוח מזמין מאיתנו, אנחנו מזמינים את המוצר מהספק ומזינים בהזמנה את כתובת הלקוח שרכש מאיתנו. כל עוד תצליחו לשווק את המוצרים אצלנו בחנות בצורה אטרקטיבית שתמשוך קונים ומחיר מעט יותר גבוה מהספק, אתם בביזנס הדרופשיפינג.

שרשרת האספקה בדרופשיפינג בנויה מ-3 גורמים:

  • יצרנים
  • סיטונאים
  • קמעונאים

היצרנים מייצרים את המוצר ולרוב לא מוכרים אותו ללקוח הסופי. רובם מוכרים בכמויות מסחריות לסיטונאים וקמעונאים. קניה מהיצרן היא הזולה ביותר אך בדרך כלל מלווה במגבלות כמו כמות מינימלית לרכישה.

הסיטונאים קונים בכמויות מסחריות  ומוכרים לקמעונאי שמוכר את המוצר ללקוח הסופי.

קמעונאי הוא כל אחד שמוכר מוצרים ללקוח הסופי. אם אתה מנהל עסק שמוכר סחורה לפי מודל הדרופשיפינג (מהספק לצרכן הסופי), אתה קמעונאי.

איך eBay מתייחסים למוכר המתחיל

eBay מעודדים את הצטרפותם של סוחרים חדשים, אך מציבה חוקים מאוד ברורים לסוחר המתחיל, עד שהיא מקבלת אותו לשורותיה לחלוטין. היא לא גובה מהסוחר תשלום על פרסום המוצרים בפלטפורמה, אך על כל מכירה שיבצע, גובה 10% עמלה eBay משווי המוצר. פתיחת חנות ב – eBay כן עולה כסף*, ולכן לא מומלץ לפתוח חנות בשלב הראשון, אלא רק לשנות את החשבון ל"סוחר" ולא רק "קונה".

עדכון 2019: איביי החליטו שדרופשיפינג פוגע במוניטין החברה, ולא מאפשרים יותר לעסוק בדרופשיפינג בפלטפורמה. אנו ממליצים לשנות כיוון ולפתוח חנות אינטרנטית שלא תלויה באיביי. עוד פרטים בקישור הזה.

איביי שינו את תנאי השימוש באתר שלהם והם בפירוש אוסרים על מכירה במודל הדרופשיפינג והם אף סוגרים חשבונות של מוכרים שעושים זאת.

*מעודכן דצמבר 2018: עלות של  4.95$ לחודש במשך שנה לחנות בסיסית שמקנה הנחה בעמלות המכירה וקובעת את מספר המוצרים שניתן לשווק בחנות.

עלות חנות באיביי

מגבלות דפי מכירה

eBay מגבילה סוחרים חדשים לכמות המוצרים שהם יכולים לפרסם ולשווי שלהם. סוחר חדש יכול לפרסם עד 10 מוצרים ו/או עד סכום מוצרים כולל של $500. רק כאשר מיצה המוכר את כל מגבלות המכירה, כלומר, העלה 10 מוצרים או הגיע עם מספר מוצריו לסכום כולל של 500$, הוא ייצור קשר עם שירות הלקוחות של eBay ויבקש להעלות את מגבלות המכירה כדי שיוכל למכור יותר.

חשוב לדעת! פניה כזו לשירות הלקוחות ניתן לעשות רק פעם בחודש.

נקודת הפתיחה של אנשים אשר סחרו דרך eBay בעבר, קנו ומכרו מוצרים וקיבלו פידבקים חיוביים בתור קונה ובתור מוכר, טובה יותר ולכן יהיה להם קל יותר לקבל הקלה במגבלות המכירה.

איך בפועל הכסף מגיע אלי?

נכון להיום, שיטת התשלום העיקרית ב-eBay נעשית דרך שירות הסליקה Paypal. רוב האנשים מעדיפים לבצע רכישות ברשת באמצעות ארנק דיגיטלי כמו Paypal, כך הם לא נאלצים למלא פעם אחר פעם את פרטי כרטיס האשראי שלהם באתרי המסחר השונים.

עד לאחרונה, שיטת התשלום המועדפת והראשית ב-eBay היתה באמצעות Paypal. הקונה היה מועבר לאתר Paypal, שם היה משלים את הרכישה ואז מופנה חזרה ל – eBay.

בסוף ינואר 2018, הודיעה eBay כי חתמה הסכם פעילות עם פלטפורמת סליקה הולנדית בשם Adyen, שעם הזמן תהפוך היא לשיטת התשלום הראשית באתר. באמצעות Adyen, יוכל הסוחר לנהל את כל עסקיו ב – eBay, מבלי להיות מועבר לשירותים ואתרים חיצוניים ואף לשלם עמלות נמוכות יותר. השינוי ייעשה בהדרגה וצפוי להתממש ב2023. עד אז, תישאר Paypal שיטת התשלום העיקרית.

בדומה ל – eBay, גם את חשבון ה – Paypal שלנו נצטרך לשנות לחשבון של מוכר ולעמוד במגבלות ראשוניות.

פוליסת Paypal של הקפאת הכנסות ל-21 יום:

Paypal יכולה להחזיק בתשלומים של סוחרי eBay חדשים** עד ל-21 ימים, על מנת להבטיח את השימוש הבטוח בשירות עבור קונים ומוכרים, למנוע רמאויות ולספק חווית  קניות בטוחה. Paypal רוצה שהמוכר יצבור מספיק היסטוריה ופעילות תקינה בחשבון שלו לפני שהיא מאפשרת לו למשוך כספים שהרוויח.

**סוחר eBay חדש (New seller), הוא סוחר שקיבל את התשלום עבור המכירה הראשונה שלו לפני פחות מ-90 ימים.

תקופת ההקפאה תקוצר במידה שהמוכר יקבל פידבקים חיוביים מהקונים שלו. קשה עד בלתי אפשרי להימנע  מתקופת ההקפאה, לכן מומלץ לשלוח את החבילות בעזרת שירות מעקב משלוחים, לעבד את ההזמנות מיד כשהתקבלו, לשמור על קשר עם הקונים ולפתור אי הבנות עם לקוחות במהירות, ללא צורך לערב את eBay.

מגבלה נוספת של Paypal היא שהסכום המקסימלי שניתן למשוך הוא 750$, ואח"כ 2500$, כאשר על כל משיכה ניאלץ לשלם עמלת המרה, מה שאומר שעדיף להשאיר את הכסף  בחשבון כל עוד אין בו צורך..

יתרונות

חסרונות

  • השקעה ראשונית מינימלית:

הדרופשיפינג –  מאפשר הקמת חנות דיגיטלית מבלי להשקיע קודם אלפי דולרים ברכישת סחורה.

לפי מודל הדרופשיפינג – אתה רוכש את המוצר מהספק, רק לאחר שמכרת אותו וקיבלת עבורו תשלום. בזכות יתרון זה ניתן להתחיל עסק דרופשיפינג עם הוצאות נמוכות.

  • רווחים יחסית נמוכים – מכיוון שאנחנו רוצים להישאר תחרותיים, אנחנו נשאף לשמור על מחירים אטרקטיביים. ההשקעה הראשונית היא כה מינימלית, שהרבה סוחרים מרשים לעצמם לשבור את השוק עם מחירי ריצפה על מנת להצמיח רווח התחלתי.  
  • קל להתחיל – ניהול חנות דיגיטלית פשוט יותר כשאין צורך להתעסק עם סחורה פיזית.

עם דרופשיפינג, אין צורך לדאוג ל:

  1. -ניהול ואחסון סחורה
  • -אריזה ומשלוחים
  • אנחנו לא יודעים אם המוצר יצא תקין אל הקונה ולמעשה גם לא יודעים  איך (פיזית) המוצר נראה ומרגיש.

הוצאות נמוכות ומיקום גמיש – רוב עסקי ה – דרופשיפינג המצליחים מנוהלים מתוך משרד ביתי ונעשים באמצעות laptop.

ניתן לנהל עסק דרופשיפינג מכל מקום בעל חיבור לאינטרנט שיאפשר לך לתקשר עם ספקים ולקוחות בקלות.

מה זה Vero protection?

Vero = The verified rights owner program

תוכנית ‘זכויות יוצרים מאומתים’, מאפשרת לבעלי קניין רוחני ונציגיהם המוסמכים, לדווח על מכירות ב-eBay שעלולות לפגוע בזכויות אלה. Vero מגלם את המחויבות של eBay לספק מקום בטוח לקנות ולמכור, אשר מכבד את זכויות הבעלים של המוצר. ראשית, eBay דורשים שבעלי זכויות הקניין יירשמו עם תוכנית זו ויציגו הוכחה כי הם הבעלים של הקניין. לאחר השלמת ההרשמה, אותם  בעלי הזכויות יכולים לדווח על מכירות שמפרות את התביעה שלהם. במידה שאכן מוכר מכר מוצר המוגן על ידי זכויות יוצרים, eBay "יורידו" את המוצר שפרסם המוכר מהאתר. eBay מעודדים את המוכרים לפתור את הבעיות ישירות עם בעל זכויות הקניין, אך ניתן לפנות לשירות הלקוחות אם לא ניתן להשיג את כתובת הדואר האלקטרוני שלו.

סוגי הדרופשיפרים – אוטומציה VS ידני:

כשמדברים על סוגים שונים של דרופשיפינג, מתכוונים לכך שניתן לעשות זאת בצורת עבודה ידנית, כלומר, להעלות מחדש בכל פעם מוצר לחנות שלנו ולעקוב אחרי שינויים במלאי אצל הספק. אפשרות נוספת היא להירשם לשירותי דרופשיפינג אוטומטיים, שם עדכון המלאי קורה לעיתים קרובות על ידי אלגוריתמים על מנת למנוע חוסר תיאום והמערכות מיידעות אותך כשהמלאי אצל הספק אזל. המערכת האוטומטית חוסכת לנו זמן ומאמץ ומרכזת עבורנו את כל המידע על המוצרים שכרגע עומדים למכירה אצלנו בחנות. האוטומציה גם מספקת עדכונים למוכר על עליה/ירידה של מחירים אצל הספק, כך שהוא יכול להגדיר את הרווח הרצוי באחוזים – כך במקרה של עליה במחיר אצל הספק, מחיר המכירה של המוכר יתעדכן למחיר החדש בצורה אוטומטית.  המערכת מאפשרת למוכר למשוך ולהגדיר את כל המידע על המוצר, כולל תמונות שלא באופן ידני וכך לעבוד יותר יעיל ובמהירות.

אחד היתרונות החשובים של המערכת האוטומטית, היא היכולת שלה להתריע על Vero protection & trademarks, כלומר, מוצרים עם זכויות יוצרים. נרצה להימנע ממכירת מותגים או מוצרים עם זכויות יוצרים.

טיפ קטן לדרך:

בתחילת דרככם כדרופשיפרים, רצוי לעבוד עם ספקים אמינים כמו Amazon, ולהישאר בתחום גבולות השילוח של ארה"ב, על מנת לספק שירות מהיר ואמין שיביא עימו פידבקים חיוביים אל חשבון ה – eBay שלכם. אם אתם מעוניינים ללמוד את התחום, ערכנו סיקור לקורס מסחר באיביי ודרופשיפינג עבורכם.

בהצלחה!

עדכון 2019: איביי החליטו שדרופשיפינג פוגע במוניטין החברה, ולא מאפשרים יותר לעסוק בדרופשיפינג בפלטפורמה. אנו ממליצים לשנות כיוון ולפתוח חנות אינטרנטית שלא תלויה באיביי. עוד פרטים בקישור הזה.

 

השארת תגובה

אתה חייב להתחבר בכדי להגיב התחבר

השאר תגובה