הפיל הדיגיטלי

איקומרס

בעלי עסק איקומרס? אלו הרשתות החברתיות שהכי אפקטיביות עבורכם

1 דקות קריאה מינימום

זה לא משנה איזה עסק יש לך, הפרסום ברשתות החברתיות כמעט הכרחי על מנת לחשוף את המותג שלך לקהל רלוונטי (חדש או לא). יש מספר רשתות חברתיות מרכזיות שניתן לפרסם בהן ולכל אחת מהן יש את "השפה" שלה, הדינמיקות בה ודפוסי ההתנהגות הרצויים שכדאי ללמוד לפני שניגשים לפרסם בה. אז איך תדעו באיזו רשת לבחור? הכנו לכם פירוט של הרשתות החברתיות המרכזיות, אפשרויות הקידום בהן וההבדלים העיקריים בין אחת לשנייה. אחרי שתקראו תהיו חכמים יותר בבחירת הרשת החברתית המתאימה לקידום עסק האיקומרס שלכם.

 

פייסבוק

פייסבוק היא הרשת החברתית הגדולה ביותר והמוכרת ביותר אשר הוקמה בשנת 2004. חשבון פייסבוק ניתן לפתוח החל מגיל 13.

עפ"י סקר של אתר Statista, נכון לינואר 2018 טווח הגילאים של הקהל האמריקאי בפייסבוק הוא מגיל 18 ומעלה.

לפייסבוק יש קשת רחבה של אפשרויות פרסום אורגני (בחינם) ופרסום ממומן.

הפרסום יכול לשמש לגיוס לייקים לדפים, השגת מעורבות לפוסטים (לייקים ותגובות), קידום מוצרים, איסוף לידים (פרטים של לקוח פוטנציאלי המתעניין בשירות או במוצר), התקנות של אפליקציות, צפיות בוידאו, הודעות לעסקים, רשימות תפוצה, חשיפות למותגעסק ועוד.

ניתן להעלות סוגי תכנים רבים, ביניהם תמונות (גם 360 מעלות, פנורמה או תלת מימד) וידאו, קישורים, גלריית מוצרים וטקסטים.

ישנן שלוש אפשרויות לקידום אורגני (בחינם):

  • דרך הפרופיל האישי
  • דרך דף עסקי
  • דרך קבוצות

 

ההצלחה של פוסטים אורגניים תלויה ברמת הויראליות שלהם. ככל שפוסט צובר יותר לייקים, תגובות או שיתופים ככה פייסבוק תניח שהפוסט מעניין ורלוונטי ותחשוף אותו ליותר אנשים ותגדל ההפצה שלו. כמובן שככל שלקבוצה, לדף העסקי או לפרופיל יש יותר עוקבים וחברים כך הפוסט ייחשף ליותר אנשים, ולכן נדרשת השקעה רבה בפרסום הדף וביצירת תכנים מעניינים וחדשים בתדירות גבוהה וזאת על מנת לצבור קהל עוקבים גדול. חשוב להבין מה הם התכנים וסוגי הפוסטים שמעניינים את הקהל (פוסטים עם מלל אינפורמטיבי ארוך, פוסטים עם תמונה, פוסטים עם וידאו) ולהתמיד ביצירה שלהם ובתדירות.

שימו לב כי לא ניתן לפרסם את הדף העסקי בקבוצות רבות מידי בפרק זמן קצר, כי אז פייסבוק יחשוד שאתם "מספימים" ויחסום אתכם.

לאחרונה (מרץ 2018) פייסבוק שינתה את האלגוריתם שלה, כך שפוסטים אורגניים מדפים עסקיים נחשפים לאחוז מאוד נמוך מהקהל העוקב אחרי הדף וזאת כדי לאפשר למשתמשים לראות יותר פוסטים ממשפחה וחברים ופחות פוסטים של עסקים (ובין היתר לגרום לזה שעסקים יוציאו יותר כסף על הפרסום הממומן). כדי להתגבר על זה ישנן שתי אפשרויות, הראשונה היא לשתף את הדף העסקי בפרופיל האישי כדי שייחשף ליותר אנשים והשנייה היא להשתמש בקידום ממומן.

 

קידום ממומן בפייסבוק

הגדלת החשיפה לעוקבים של הדף או לקהל חדש נעשית בעזרת ה-Ads Manager של פייסבוק. הקידום הממומן יכול לעבוד על פוסטים שנוצרו בעמוד (אפשר ליצור קמפיין מעורבות כדי לגרום לאנשים להגיב לפוסט או לעשות לייקים) או ביצירת מודעות ממומנות אשר יופיעו בחלקו הימני של פרופיל הפייסבוק ובפיד. ניתן להשתמש בקידום הממומן כדי ליצור עניין ולהרחיב תפוצה של מבצע מסויים או מוצר חדש.

 

מטרות קמפיינים

 

העלות של קמפיין בפייסבוק נמוכה יחסית, ניתן להפנות את התוכן לקהל יעד מפולח על פי גיל, מין, מיקום גאוגרפי, תחומי עניין וסטטוס משפחתי – כך שרק מי שעונה על הקריטריונים ייחשף למודעה. בדרך זו אתם יכולים, למשל, לוודא שרק נשים מאורסות יראו את המבצע החדש על תכשיטי כלות.

קחו בחשבון שנוסף לפלטפורמות המכירה המוכרות יש גם אפשרות לפתוח חנות מקוונת בפייסבוק עצמה ולחסוך בעלויות התפעול והעמלות הנלוות.

 

אפשרויות קידום מתקדם

הטמעת פיקסל

פיקסל הוא שורת קוד קצרה אותה מטמיעים באתר או בדף הנחיתה. הפיקסל מקשר בין מערכת הפרסום של פייסבוק לבין האתר ונותן מידע על מי ביקר באתר, איך הוא הגיע לשם ומה הוא עשה שם. הפיקסל יודע לקשר בין הגולש לבין חשבון הפייסבוק שלו (בתנאי שהוא מחובר לפייסבוק באותו דפדפן שהוא גולש באתר או באותו מכשיר) כך שלאחר מכן ניתן ליצור מאותם הפרופילים קהל במערכת הפרסום של פייסבוק.

חשוב לדעת מאיפה הגולש הגיע אל האתר או דף הנחיתה שלכם כי כך אפשר לנטר על הקמפיינים ולהבין איזו מודעה עבדה טוב יותר מהשאר והביאה גולשים רבים יותר לאתר.

 

פיקסל פייסבוק

 

פרסום ריטרגטינג – שיווק מחדש

אפשרות זו מתייחסת ליכולת לפרסם באופן ממוקד לגולשים שכבר ביקרו באתר שלכם אך לא השלימו את תהליך הרכישה או מילוי הפרטים האישיים. לדוגמה: תוכלו לפרסם לגולש מודעה מותאמת אישית עם גלריית תמונות של המוצרים שהוא הוסיף לעגלה, אך יצא מהאתר מבלי לרכוש אותם ולעודד אותו לחזור לאתר ולהשלים את תהליך הרכישה.

כל גולש שהשאיר פרטים הוא לקוח פוטנציאלי, או בשפה המקצועית: ליד. לכן חשוב לעודד את הלקוחות לחזור ולמלא את הפרטים כדי שתהיה לכם האפשרות להשתמש בהם לבניית קהלים.

מודעת ריטרגטינג היא מודעה שלא מופיעה בדף של המותג, אלא רק הגולש הספציפי רואה אותה.

גולש שהתחיל תהליך של רכישה אך לא השלים אותה הוא סימן מובהק להתעניינות במוצר ושיווק מחדש היא דרך פרסום המעודדת את הגולש לחזור ולהשלים את תהליך הרכישה. זאת על ידי לחיצה על פרסומת שתוביל אותם חזרה לעגלת הקניות שלהם או לדף מילוי הפרטים האישיים.

באותו אופן ניתן להציג ללקוחות שחיפשו לרכוש מוצר מסויים אבל לא רכשו אותו – מודעות ספציפיות על מוצרים דומים כי הסיכוי שהם יתעניינו בהם גבוה.

המטרה הסופית היא להישאר בתודעה של הגולש שהתעניין במוצר שלנו בעבר, על ידי זה שנציג לו מודעות מותאמות אישית בפיד ובבאנרים.

בנוסף, אם נבין מה הגולש עשה באתר ובאיזה שלב הוא עזב נוכל להבין האם יש בעיה בדף מסוים שגורמת להרבה גולשים לעזוב את האתר (לדוגמה בעיה בהשלמת תהליך הרכישה).

 

AB Testing

מבחן A/B הוא ניסוי סטטיסטי המשווה בין שתי אפשרויות במטרה להבין איזה שינוי מביא לתוצאות טובות יותר ורצויות יותר. למשל, בחינת שתי מודעות הפונות לאותו קהל יעד כשהשוני ביניהן הוא בעיצוב במטרה להבין מי מהן מביאה ליותר הקלקותרכישותמעורבות או במילים אחרות להבין מה הקהל שלכם אוהב יותר או בחינה של שתי מודעות שאחת מוצגת במובייל ואת בדסקטופ כדי להבין איפה להשקיע את התקציב שלנו.

בניסוי בוחנים שתי מודעות שלכל אחת מהן פרמטר אחד שונה וכל שאר הפרמטרים זהים.

כשניגשים לבחון שתי מודעות, חשוב לשים לב לתת את אותו התקציב לכל אחת מהן כדי שהתקציב לא יהיה גורם משפיע על התוצאות.

בעזרת הניסוי תוכלו לחסוך כסף ולבנות קהל ממוקד יותר (למשל להבין האם נשים מגיבות למודעות שלכם יותר מגברים או האם יש טווח גילאים שהתוכן יותר מתאים לו).

חשוב לתת למבחן זמן לרוץ אבל ברגע שמבחינים שאחת המודעות טובה יותר מהשנייה באופן מובהק – כדאי לעצור את המודעה הפחות הטובה כדי לא לבזבז כסף במקום שלא מניב תוצאות.

 

אינסטגרם

אינסטגרם היא חברת בת של פייסבוק (נרכשה על ידי פייסבוק בשנת 2012) המבוססת על תוכן ויזואלי ופועלת עם פייסבוק בסינכרון מלא.

הרשת החברתית מאפשרת העלאת תמונות ווידאו הישר מהמכשיר הסלולרי בזמן אמת או מגלריית התמונות. ניתן להעלות תמונות בכל רזולוציה (אבל רצוי לבחור ברזולוציה גבוהה מכיוון שמדובר ברשת ויזואלית) ואורך הוידאו שניתן להעלות הוא עד 60 שניות.

הרשת מתאימה בעיקר לעסקים שיש להם מוצרים ויזואליים, אבל לא רק. לדוגמא – עסק לטיולים מסביב לעולם יכול להשתמש באינסטגרם לקידום טיולים בעזרת תמונות מאתרים תיירותיים.

עפ"י סקר של אתר Statista, נכון לינואר 2018 ממוצע הגילאים של הקהל האמריקאי באינסטגרם הוא 18-34.

 

קידום אורגני באינסטגרם

הקידום האורגני באינסטגרם מבוסס על שימוש בהשטאגים (תגיות המשמשות לקטלוג התמונות), תיוגים ויצירת אינטרקציה עם פרופילים אחרים.

כדי להשיג עוקבים ותנועה בפרופיל האינסטגרם באופן אורגני יש ליצור פעילות (תגובות ולייקים) בחשבונות דומים, להחזיר תגובות ולייקים לפרופילים שמגיבים בפרופיל שלך, להעלות תמונות בתדירות קבועה (כמה שאפשר) ולהשתמש בהשטאגים הרלוונטים לתמונה. ניתן ליצור שת"פים עם חשבונות אחרים בסדר גודל שלכם כך שהם יפרסמו אתכם בפרופיל שלהם ואתם תפרסמו אותם בפרופיל שלכם או שת"פים עם חשבונות גדולים יותר שיעלו תמונה עם מוצר שלכם לדף שלהם בתמורה לקבלת המוצר במתנה. למידע נוסף על שיפור מעורבות האורגנית באינסטגרם בקרו כאן.

הפיד באינסטגרם אינו בסדר כרונולוגי והתמונות שמופיעות ראשונות הן בעלות האינג'ייגמנט הגבוה יותר. כלומר שילוב של כמות התגובות והלייקים ביחס לזמן שעבר מרגע ההעלאה. ככל שהתמונה שלכם תיהיה יותר פופולרית בזמן המיידי שלאחר ההעלאה – כך תגדל החשיפה שלה. לכן יש להקפיד להגיב לתגובות בזמן אמת ולהחזיר לייקים למי שעושה לך.

בגלל שאינסטגרם היא חברת בת של פייסבוק, ניתן לבחור כי כל פוסט שמפורסם באינסטגרם יפורסם גם בדף הפייסבוק המקושר לאותו עסק ועל ידי כך לגרום ללקוחות שאוהבים את התכנים ברשת אחת, לעקוב אחריהם גם ברשת האחרת.

 

אינסטגרם

 

קידום ממומן

הקידום הממומן באינסטגרם עובד באותו האופן שהקידום בפייסבוק עובד ודרך אותה מערכת – הAds Manager. כאשר מקדמים פוסט ניתן לבחור את הפלטפורמות בהן הוא יופיע, ובין היתר האם יופיע באינסטגרם או לא.

אתם בוחרים מי קהל היעד של המודעה ועל ידי כך מגדילים את החשיפה. שימו לב כי גודל התמונות בין פייסבוק לאינסטגרם שונה ויש להקפיד לא להעלות תמונות רחבות מידי לאינסטגרם כי הן יופיעו חתוכות בפיד.

עוד פיצ'ר מענין מבית היוצר של אינסטגרם הוא הסטורי, העלאת תמונות או וידאו אשר יישארו באוויר למשך 24 שעות. לסטורי יש פוטנציאל רב משום שתמונות נצפות בו במשך 10 שניות וקטעי וידאו במשך 15 שניות, וכן ניתן לפרסם בו "סקר" לקהל כדי להשיג יותר מעורבות ועניין בעסק ("האם כבר ראיתם את הפוסט האחרון שלנו?" כןלא).

גם את הפרסום בסטורי עושים דרך ה-Ads Manager של פייסבוק, אבל שימו לב כי הגדלים בין הפיד לבין הסטורי שונים ולכן מומלץ ליצור מודעה שמיועדת ספציפית לסטורי.

 

מיקומי מודעה

טוויטר

טוויטר היא רשת חברתית המבוססת על טקסטים קצרים (ציוצים) של עד 280 תווים וסרטונים קצרים של עד 140 שניות.

הרשת קיימת משנת 2006 ובישראל השימוש בה נמוך יחסית לפייסבוק. ב-2015 היחס עמד על 5% לעומת 91%.

קידום ממומן בטוויטר

לטוויטר יש מערכת קידום ממומן משלה דרכה ניתן לקדם ציוצים לפי פילוח קהלי יעד (בדומה לפייסבוק) וליצור חשבונות עסקיים. טוויטר מתאימה יותר לקידום תכנים מאשר מוצרים, אבל לחלוטין יכולה לתמוך גם בקמפיינים שיווקיים.

הקהל בטוויטר נע בין אנשי מקצוע למשתמשים פרטיים. המשתמשים יכולים ליצור קשר עם מותגים וחברות, לשאול שאלות קצרות ולקבל תשובות או לתייג את המותג בציוצים הקשורים אליו.

 

מערכת הקידום בטוויטר

קידום אורגני

טוויטר מבוסס על פיד שמתעדכן בזמן אמת בסדר כרונולוגי, וככזה הוא מתחלף במהירות גבוהה ועל כן כדאי לפרסם יותר מציוץ אחד ביום. ניתן לתזמן ציוצים מראש, אך חשוב להיות עם האצבע על הדופק בזמן הפרסום ולהגיב לציוצים חוזרים.

 

בטוויטר חשובה הרלוונטיות ולכן אם יש האשטאג פופולארי כדאי להשתמש בו.

ערוץ התקשורת העיקרי בטוויטר הוא דרך הפיד ולכן מהירות התגובה חשובה מאוד ויכולה לסייע בהנעת המשתמש לפעולה כמו רכישת מוצר או כניסה לאתר. אם משתמשים מגיבים לכם על ציוץ, מתייגים אתכם או משתמשים בהשטאג שלכם – כדאי מאוד להגיב להם וליצור אהדה לעסק שלכם על ידי זה שתוצגו כאנשים אמיתיים יותר מאשר כעסק.

כדאי להעלות לטוויטר גם תמונות אמיתיות ולא רק תמונות של המותג, גם זה כדי ליצור אצל המשתמשים תחושה שמדובר בבנאדם ולא בעסק ושניתן לפנות אליו ולקבל מענה.

נקודה אחרונה – חשוב שלא כל הציוצים שלכם יהיו ציוצים שמקדמים את העסק או המותג.

 

יוטיוב

יוטיוב היא רשת חברתית להעלאה ושיתוף סרטוני וידאו אשר הוקמה בשנת 2005.

ניתן לנהל ערוץ עצמאי וייצור תכנים מיוחדים לערוץ כמו סרטוני תדמית, טוטוריאל וסרטוני הדגמה.

סרטונים שאתם מעלים ליוטיוב יקודמו בגוגל וכמו ברשתות החברתיות האחרות, גם ביוטיוב תוכלו ליצור פרסום רימרקטינג לכל מי שביקר בעסק שלכם ובכך למקד את הפרסום לקהל הרלוונטי.

האופטימיזציה של יוטיוב נעשית באופן דומה לקידום תכנים בגוגל ומתבססת על מילות מפתח בכותרות ובתיאור הסרטון.

כדי לשפר את הקידום האורגני שלכם ביוטיוב, מעבר לאופטמיזציה תצטרכו לגרום לאנשים להירשם לערוץ היוטיוב שלכם, לשתף את הסרטון, להגיב לו, להוסיף אותו לפלייליסט, לעשות לכם לייק (או דיסלייק) ובעיקר – לצפות בו.

ניתן להשתמש בקידום ממומן וליצור סרט פרסומת שיופיע בשניות הראשונות של קטעי וידאו שונים.

במידה והמשתמש לוחץ skip לא יגבה תשלום, התשלום הוא לפי כמות הצפיות. צפיה נספרת כאשר המשתמש צפה ביותר מ-30 שניות מהסרטון (או בכל הסרטון אם מדובר בסרטון קצר יותר) – כלומר אתם יכולים להיות בטוחים שאם מישהו צפה בסרטון שלכם הוא כנראה מתעניין במוצר.

 

סרטון ביוטיוב

 

הפרסום הממומן ביוטיוב נעשה דרך מערכת Google Adwords, כך שעל מנת לפרסם סרטונים ביוטיוב תצטרכו תחילה לקשר בין חשבון היוטיוב שלכם לחשבון ה- Google Adwords.

ביוטיוב קיימות 3 שיטות פרסום עיקריות:

  1. פרסום מודעה שתופיע לפניבמהלךאחרי סרטון וניתן לדלג עליה אחרי 5 שניות.
  2. פרסום מודעה קצרה (עד 6 שניות) שתופיע לפניבמהלךאחרי סרטונים ולא ניתן לדלג עליהם.
  3. פרסום מודעת שתופיע לצד סרטונים אחרים או בתוצאות החיפוש.

 

פינטרסט

רשת חברתית ויזואלית דמויית לוח מודעות אשר הוקמה בשנת 2010.

ברשת אנשים משתפים תמונות וקישורים לתכנים רלוונטיים לתחום הלייפסטייל, בריאות, טיפוח, עיצוב הבית, אופנה וכדומה ומי שמוצא את התמונה או הוידאו רלוונטיים עבורו יכול לנעוץ אותם בלוח הוירטואלי שלו בעזרת pins. ככל שתמונה שלכם תינעץ בלוחות אחרים יותר פעמים, כך העסק שלכם יקבל יותר חשיפה (התמונה יכולה לכלול לינק לאתר חיצוני או חנות וירטואלית).

פינטרסט

 

במנוי עסקי ניתן להשיג כלי פרסום וסטטיסטיקה איכותיים ושימושיים מאוד, אבל הפרסום הממומן כרגע לא פתוח לישראל.

הרשת מתאימה מאוד לקידום מוצרי אופנה ואקססוריז, עיצוב הבית, דברים הקשורים ב-DIY וביצירה.

בפינטרסט יש רוב של נשים וכדאי לנצל את היתרון הזה לפרסום עסקים שפונים למין הנשי.

פרסום בפינטרסט מצריך תכנון מראש ויישום לאורך זמן. מדובר בעבודה קשה אך מתגמלת. סבלנות והשקעה הן שתי מילות המפתח כאן.

70% מהמעורבות בפינטרסט מתרחשת ביומיים הראשונים שלאחר הפרסום ולכן תזמון הפינס הוא קריטי.

בפרסום תמונות באתר או בעסק שלכם ניתן לאפשר לנעוץ אותן בלוח הישר מתוך האתר על ידי הוספת כפתור הנעה לפעולה על גבי התמונה (בצורת נעץ של לוח) ובכך לקדם את התמונה ואת האתר שלך.

כך נראה הכפתור על גבי התמונה (רואים אותו רק כשעומדים על התמונה):

 

כפתור פינטרסט

 

 

לסיכום, אלו הרשתות החברתיות המרכזיות בהן תוכלו לפרסם את העסק שלכם.

פייסבוק שמתאימה לכולם, אינסטגרם שמתאימה בעיקר לעסקים ויזואליים עם יכולות גרפיות, טוויטר שמתאימה בעיקר לעסקים עם תוכן, יוטיוב שמתאימה לעסק שיש לו סרטונים או נכון להכין כאלה ופינטרסט שמתאימה בעיקר לעסקים שיכולים לתת השראה בעזרת תמונות בעיקר למין הנשי.

 

נשמח אם תשתפו אותנו בתגובות באיזה רשת חברתית אתם מפרסמים את העסק שלכם ולמה בחרתם ברשת זו.

השארת תגובה

אתה חייב להתחבר בכדי להגיב התחבר

השאר תגובה