הפיל הדיגיטלי

חדשות

אליבאבא תשקיע 15 מיליארד דולר במרכזי לוגיסטיקה חדשניים

1 דקות קריאה מינימום

ענקית האיקומרס הסינית תפתח מספר מרכזים ברחבי העולם, שאמורים לשפר את זמני ועלויות המשלוחים. הקומפלקסים, שיורכבו ממחסנים, חנויות ומשרדים, יכללו טכנולוגיות חדשניות של זיהוי פנים ומדידת טמפרטורות לחבילות. על המהלך והמלחמה השקטה מול אמזון – בכתבה

ענקית האיקומרס אליבאבא הודיעה בתחילת יוני כי היא מתכננת להשקיע כ-100 מיליארד יואן סיני (כ-15 מיליארד דולר) בפיתוח מערכת חדשנית של לוגיסטיקה חכמה. הבעלים של אליבאבא, ג'ק מא, הודיע על התכנית בוועידת קאיאנו 2018 והכניס את כל עולם האיקומרס לסחרור.

המערכת הלוגיסטית החכמה מיועדת לייעל את כל מערך האחסון והמשלוחים של החברה, שמטפלת כיום בכמיליון משלוחים ביממה. המערכת, שתנוהל על ידי חברת קאיאנו, חברת בת של אליבאבא, אמורה להוריד את העלויות של משלוח החבילות וכמובן, את זמני ההגעה ללקוח. אין ספק שזמני המשלוח נותרו הבעיה הגדולה ביותר של חברות האיקומרס, גם בשנת 2018, ואם מא יצליח לטפל בבעיה הזו, הרי שיפתח פער גדול על המתחרים בשוק.

קומפלקסים בכל רחבי העולם

במסגרת המערכת, ייבנו מספר קומפלקסים חדשניים שיכללו מחסנים, חנויות ומשרדים בכל רחבי העולם. התכנית הכללית היא לבנות את הקומפלקסים באסיה, אירופה והמזרח התיכון, כשהמועמדות הראשוניות הן ערים גדולות כמו דובאי, האנגזו, קואלה לומפור, ליאז' ומוסקבה.

הייחוד של הקומפלקסים הללו יהיה בטכנולוגיה, כאשר בתכנון נמצאות מערכות לזיהוי פנים של לקוחות ואפליקציות שמסוגלות לזהות טמפרטורות של חבילות סגורות, ובכך לעזור בשינוע. אלו רק חלק מהטכנולוגיות החדישות בהם ישתמשו, ונותר רק לראות כיצד מא יבחר להפתיע אותנו בעתיד. המרכזים הלוגיסטיים צפויים לעבוד לטובתם של הלקוחות וגם, כמובן, לטובת העסקים הקטנים, שיוכלו להגדיל את נפח העסקים ולמכור לקהל יעד גדול בהרבה.

מא: "צריכים עמוד שדרה חזק"

מא התייחס לנושא בוועידה ואמר: "אנחנו רוצים לבנות רשת לוגיסטית שתאפשר לנו להתמודד עם הצרכים העכשוויים והעתידיים של המקצוע. כיום, המערכת הקיימת יכולה להתמודד עם 100 מיליון חבילות ביום, אך בעתיד, נצטרך להתמודד עם מיליארד חבילות ביום. המערכת הלוגיסטית צריכה עמוד שדרה חזק".

מתחת לפני השטח, יש כאן סיפור מעניין מאוד הקשור לתחרות בעולם האיקומרס. קשה שלא לתהות לגבי המהלך והתזמון שלו, אל מול המהלך שביצעה אמזון מוקדם יותר השנה, בו ערכה שדרוג משמעותי לאפליקציה שלה, כאשר הרחיבה בצורה משמעותית את שירות המשלוחים הבינלאומיים שלה. האם מא שולח מסר לג'ף בזוס, בעלי אמאזון ומבהיר לו שהוא לא הולך להישאר מאחור בשוק הגועש של עולם האיקומרס? בעקבות העובדה שהשוק רק צפוי לנגוס עוד ועוד מהעוגה הצרכנית בעתיד, ברור כי כל הצדדים עורכים סוג של "מירוץ חימוש".

המלחמה השקטה בין אליבאבא לאמזון

יש רק לשער שתוכניות הפיתוח הגלובאלי של אמזון לא נעלמו מעיניו של מא, אשר יודע שיש צורך להתמודד עם בעיות שקיימות בתחום ובראשן, בעיית זמני המשלוח והעלויות. עוד לא ברור עד כמה אפקטיבי יהיו המרכזים הלוגיסטיים החדשים, ומתי בדיוק הם ייפתחו, אך ברור כי החברות הגדולות בשוק מנהלות משחק של חתול ועכבר, של דרישה הולכת וגוברת, אל מול מענה אפקטיבי ללקוח.

גם מא וגם בזוס הם שחקנים גדולים מאוד במגרש הזה, והם יודעים שיש צורך בהתפתחות טכנולוגית יעילה על מנת להצליח לספק חווית קנייה מושלמת לקהל הלקוחות העצום בתחום. בין אם יש או אין קשר בין ההודעה של מא לזו של אמזון, אין ספק שהן מתחרות על ליבם של הצרכנים ולמעשה, אפשר להקביל את כל המהלכים הללו למשחק שחמט מרתק בין שניים מהאנשים החזקים בעולם הצרכנות.

השארת תגובה

אתה חייב להתחבר בכדי להגיב התחבר

השאר תגובה