הפיל הדיגיטלי

חדשות

נפטרת מעודפים: Amazon הודיעה על סגירת שירות Vendor Express

1 דקות קריאה מינימום

אחרי שלוש שנים שכללו המון בעיות, ענקית האיקומרס החליטה לסגור את השירות שהיה אמור לגשר בין ה-Seller Central לבין ה- Vendor Central. החברה תתמקד בשירותים הנוספים והבטיחה: "ממשיכים לחפש דרכים לשפר את השירות"

חדשות משמעותיות מאוד נחתו השבוע על כל מוכרי Amazon, כאשר ענקית האיקומרס החליטה לסגור את שירות Amazon Vendor Express, אותו פתחה רק לפני כשלוש שנים. על פי הדיווחים, Amazon תאפשר הזמנות ומכירות עד ה-21 במאי השנה, ותסגור את השירות לחלוטין ב-1 בינואר 2019. המטרה של הסגירה ההדרגתית והאיטית יחסית היא למכור את כל המלאי שמקושר עם השירות הרלוונטי.

שירות Amazon Vendor Express הוקם בשנת 2015 במטרה לתת שירות והזדמנות גדולה להרבה מאוד מוכרים מתחילים או חברות קטנות ובינוניות, על מנת לקחת את העסק שלהם לשלב הבא, תחת כנפיה הגדולות והמחבקות של Amazon. המטרה המוגדרת של החברה הייתה להעניק אופציה של תוכנית ביניים המגשרת בין שני פאנלים אחרים של ענקית האיקומרס – Amazon Seller Central ו- Amazon Vendor Central, שהם חלק מתוכנית ה-FBA (Fullfill by Amazon) המפורסמת של החברה.

 

CNBC :מקור 

 

פאנל המוכרים Seller Central מתחלק לכמה חלקים ומאפשר למוכרים לשלם תשלום חודשי עבור שירותי תמיכה ופרסום ולוגיסטיקה, אשר משתנים בהתאם לתוכנית. ישנם מוכרים שנשענים יותר על Amazon בענייני פרסום ולוגיסטיקה, ואחרים שנשענים פחות על החברה ומבצעים יותר פעולות באופן עצמאי. זה כמובן תלוי בכישורי המוכרים ובקשר שלהם ל-FBA. Amazon, מצידה, לוקחת עמלה על כל מוצר שנמכר. עם ה- Vendor Central, המוכרים יכולים למכור את המוצרים ישירות לאמזון, ולתת לחברה לנהל את כל העניינים הלוגיסטיים במקביל למתן חותמת Sold By Amazon המבוקשת והנכספת, שמגדילה מכירות באופן משמעותי. שירות ה-Central Vendor, אגב, לא נגיש לכולם, אלא רק למי שמקבל הזמנה מיוחדת, בעוד שירות ה-Seller Central הוא פתוח לכולם, אך לא מעניק את חותמת ה-Sold By Amazon.

עזרה לוגיסטית וחותמת חשובה

שירות ה- Amazon Vendor Express הגיע במטרה לתת שירות ביניים, כזה שמאפשר למוכרים להתנהל לוגיסטית מול Amazon בצורה שהיא כמעט מלאה, ולקבל את כל ההטבות הכלולות בכך, אך בלי הצורך לקבל הזמנה מיוחדת. מדובר בפתרון נהדר למוכרים שהצליחו, "צצו ברדאר" של Amazon, וקיבלו דחיפה משמעותית של חשיפה ועזרה לוגיסטית קריטית בניהול מלאי. וכמובן, את החותמת המבוקשת.

במסגרת השירות, Amazon לקחה על עצמה את קידום המוצר והפכה את כל התהליך ליעיל יותר, מה שכמובן איפשר לה להגדיל רווחים מעמלות מכירה. השירות הקשה מעט על מוכרים חדשים בתחילת דרכם, מכיוון שהם, דה פקטו, נלחמו במוצרים רבים ומגוונים של Amazon. המוכרים עדיין צריכים לבצע סקר שוק מקיף כדי לבחור מוצרים ויעדים מיוחדים יחסית, כדי לא להתחרות מול התאגיד הענק.

זייפניים, רמאים, ותנאי קבלה מצחיקים

Amazon לא הודיעה למה היא סוגרת את שירות Amazon Vendor Express, אך גורמים רבים בעולם האיקומרס טוענים שמיום הקמת השירות, הושקעו מאמצים רבים להילחם בזייפנים ובמוכרים פיקטיביים, אשר ניסו להרוויח על הגב של החברה. אותם זייפנים פגעו בשם החברה והמאבק בהם הפך את כל העניין ללא משתלם כלל הן מבחינה כלכלית והן מבחינה תדמיתית. בנוסף, ידוע כי בחברה התאכזבו מאוד מכך שהשירות לא הצליח למשוך מוכרים בעלי מוניטין גבוה, שהעדיפו תוכניות אלטרנטיביות.

מוכרים רבים ובולטים התלוננו על כך שתהליך ההרשמה לא היה קשוח מדי וכי כל אחד היה יכול להיכנס ולהירשם לשירות בקלות, מה שגרם לאותם זייפנים ורמאים להיכנס ולקבל את החותמות ללא מאמץ. אותם מוכרים אגב, התלוננו גם שהשירות לא הבדיל את עצמו בצורה משמעותית ולא נתן יתרונות קריטיים לעומת האלטרנטיבות. למעשה, המוכרים נתקעו בסוג של "מלכודת", מכיוון שהם לא קיבלו גישה לאפשרויות השיווק המרשימות הקיימות ב- Vendor Central, אך גם היו חשופים לאיבוד שליטה על המחיר של המוצרים שלהם. היתרון היחיד היה, למעשה, קבלת החותמת, אך בגלל אותו שירות בדיוק, היא קצת איבדה מהיוקרה שלה.

הפתרון המושלם

במכתב קצר שפורסם בכלי התקשורת באמריקה, הודיע דובר Amazon:

"אנחנו ממשיכים לחפש כל הזמן דרכים לשפר את השירות שלנו למוכרים, החלטנו להיפרד מ-Vendor Express ולתת דגש על תוכניות אחרות ושונות"

נראה שסגירת השירות הכושל תעשה בעיקר טוב לכל המעורבים. Amazon תיפטר ממוצר בעייתי מאוד ותחזיר למוצרים ולחותמת שלה את היוקרה, והמוכרים יוכלו לחזור ולהתנהל בשתי פלטפורמות איכותיות המעניקות מענה מקיף ואיכותי לשירותים שהם מעניקים ולמוצרים שהם מוכרים, תוך כדאי שבעיית הזייפנים והרמאים נפתרה באופן חלקי.

השארת תגובה

אתה חייב להתחבר בכדי להגיב התחבר

השאר תגובה