הפיל הדיגיטלי

חדשות

איך נגיף הקורונה מאיץ את עידן העבודה מהבית

1 דקות קריאה מינימום

מאמר פרסומי.

בחודש מאי האחרון, מנכ״ל טוויטר, ג׳ק טורסי, שלח מייל לעובדי החברה בו הוא מודיע כי הם יורשו להמשיך לעבוד מהבית באופן קבוע. לפי אתר החדשות באזפיד ניוז, המשרדים של הרשת החברתית המצליחה יישארו נעולים לפחות עד ספטמבר, והעובדים יקבלו מענק בסך אלף דולר על מנת לרכוש ציוד שיסייע להם בעבודה מרחוק. 

ההודעה הזאת באה על רקע משבר נגיף הקורונה. מאז שהנגיף התפשט ברחבי העולם בחודש מרץ, יותר ויותר חברות נאלצו לסגור את המשרדים שלהן או לצמצם משמעותית את כמות העובדים מהמשרד. אצלנו בישראל, הממשלה אישרה תקנות חירום בחודש מרץ לפיהן במקום העבודה יורשו לשהות עד 10 עובדים או עד 30 אחוז ממצבת העובדים הקיימת בחברה. תקנות אלו אושרו במטרה לבלום את התפשטות הנגיף וההידבקות במחלה, והובילו לכך שחברות בענפים שונים ובעיקר בתחום ההייטק עברו לעבודה מהבית. 

 

פייסבוק: מחצית מהעובדים יעברו לעבוד מהבית

גם כאשר הוסרו ההגבלות על כמות העובדים במשרד, חברות הייטק רבות החליטו לאמץ את שיטת העבודה מהבית לפחות עד סוף שנת 2020. ענקית הקניות המקוונות אמזון, חברת הסחר המקוון שופיפיי וחברת השירותים הפיננסים סקוור, הכריזו על כך שהעובדים שלהן יוכלו להמשיך לעבוד מהבית לצמיתות. 

אחת מחברות שהחליטה לבצע מהפכה של ממש בכל הקשור לעבודה מהבית היא פייסבוק. מנכ״ל פייסבוק, מארק צוקרברג, הודיע בסוף חודש מאי האחרון כי החברה מתכוונת ״להפעיל באגרסיביות העסקה מרחוק״ בעיקר עבור המהנדסים, ושהיא מתכננת להעסיק עובדים חדשים שיעבדו מהבית שלהם אם באזור שלהם לא ממוקמים משרדי פייסבוק. לטענתו, מרבית העובדים בפייסבוק עובדים בין כה וכה מרחוק, כך שאין צורך להגביל את העסקת העובדים לאזורים בהם ישנם משרדים שבין כה וכה סגורים בימים אלו. צוקרברג הוסיף כי הוא מאמין שבתוך חמש עד עשר שנים מחצית מהעובדים של פייסבוק יעברו לעבוד מהבית, ושהחברה תאפשר לעובדים שלה לעבוד מהבית באופן עד סוף שנת 2020 אם הם מעוניינים בכך. 

בצל החשש מכך שהפרודקטיביות של העובדים תפגע כתוצאה מהמעבר לעבודה מהבית, צוקרברג טען כי היעילות של העובדים דווקא השתפרה: ״אנחנו ורבים אחרים חששנו שהפרדקטיביות תפגע מאוד. זה פשוט לא קרה. אנחנו פרודוקטיביים לפחות כמו שהיינו קודם, וכמה עובדים מדווחים שהם פרודוקטיביים יותר״.  

צוקרברג אמר כי באמצעות גיוס עובדים מרחוק ניתן יהיה לגייס עובדים מכל מקום בעולם, שיגדילו את הגיוון האתני והאידיאולוגי של כוח האדם בחברה. מעבר לכך, הוא הצביע על היתרון הסביבתי של עבודה מהבית שמאפשרת צמצום פליטה של גזים מזהמים הכרוכה בנסיעה למקום העבודה. 

 

התחזקות שיטת העבודה מהבית 

בזכות העידן הטכנולוגי של ימינו, המאפשר לקיים שיחות ועידה בזום ולהיעזר במגוון פתרונות של שירותי ענן, שיטת העבודה מרחוק אומצה כבר מזמן בקרב חברות הייטק רבות. כבר בשנת 2017 פורסם מחקר לפיו 72 אחוז מחברות ההייטק בישראל מאפשרות עבודה מהבית. סקר שנערך בארצות הברית בקרב 15 אלף עובדים, מצא ש-43 אחוז מהם עבדו לפחות פעם בשבוע. 

כעת, בעקבות נגיף הקורונה המגמה הזאת רק הולכת ומתחזקת. חברות הייטק שעברו לעבודה מהבית  בעקבות המשבר, גילו כי עבודה מרחוק תורמת רבות לארגון. לפי תוצאות מחקר שנערך במרכז שירות בסין על עבודה מהבית, העובדים גילו שביעות רצון רבה יותר, מחויבות רבה יותר לארגון, היו יעלים יותר ואף נרשמו פחות מקרי התפטרויות ממקום העבודה. האפשרות לעבוד מהבית, מובילה אנשים רבים לעשות הסבת מקצוע ולהירשם לקורס הייטק המסייע להיכנס לעולם הזה.

בעקבות היתרונות הרבים של עבודה מהבית, הצפי הוא שחברות הייטק רבות יאמצו את המודל הזה גם כשהקורונה תהיה הרחק מאחורינו. ג׳וסלין קונג, מנכ״ל קבוצת קונג לאימון ומנהיגות, טוען כי יפתח עידן חדש בתעשיית ההייטק וחברות יאפשרו לעובדים לבחור האם לעבוד מהמשרד או מהבית: ״זה ייתן הזדמנות לחברות סטארט אפ לחסוך בנדל״ן ויעזור בבעיות נוספות. יש צורך אמיתי בשינוי הזה״. 

 

ומה קורה אצלנו בישראל?

גם תעשיית ההייטק המקומית לא ממהרת לחזור לשגרת העבודה במשרד. ניל קורני, מנכ״ל סיטי ישראל, אומר כי החברה לא ממהרת להחזיר את העובדים למשרדים. ״אם עד לפני חודש חששנו שהמעבר לעבודה מהבית יפגע בפרודוקטיביות של העובדים, היום אנחנו יודעים להגיד בפה מלא שהעובדים מאוד פרודוקטיביים מהבית״, אמר ניל בראיון ל״גלובס״. 

מנכ״ל רשות החדשנות, אהרון אהרון, אמר בראיון ל-ynet כי ״יש שינוי דרמטי בצורת העבודה, שתימשך בחלקה מהבית. יש איזון חדש בין העבודה לבית״.

אז האם גם אצלנו בארץ מגמת העבודה מהבית רק תלך ותתחזק בעקבות הקורונה? לפי סקר שערכה חברת המידע העסקי cofacebdi שעורכת מחקרים סטטיסטיים, 80 אחוז מהחברות בישראל עברו לעבודה מהבית בעקבות משבר הקורונה. מחצית מהן דיווחו על עבודה יעילה מאוד ו-44 אחוז מהחברות הבטיחו כי יאפשרו עבודה מהבית גם לאחר שמשבר הקורונה יגיע לסיומו. 

השארת תגובה

אתה חייב להתחבר בכדי להגיב התחבר

השאר תגובה