הפיל הדיגיטלי

חדשות

איביי יוצאת למלחמה נגד דרופשיפינג, ומקבלת תמיכה בביהמ"ש

1 דקות קריאה מינימום

ענקית האיקומרס החליטה לשנות את אלגוריתם החיפוש ולפגוע בתעשיית הדרופשיפינג והארביטראז', לטענתה, בשל פגיעה בחוויית הקנייה ובלקוחות. בישראל יצאו למלחמה שכוללת תביעה שנדחתה ותביעה ייצוגית שבדרך. האם תעשייה שלמה בדרך לאבדון?

תעשיית הדרופשיפינג וארביטראז', שהפכה לפופולארית מאוד בישראל בשנים האחרונות, ספגה לאחרונה מכה קשה מאוד מענקית האיקומרס, איביי. באיביי החליטו, בעקבות מספר תלונות וביטולים של עסקאות, לפגוע באופן ממוקד בכל התעשייה באמצעות שינוי אלגוריתם החיפוש והורדת החשיפות למוכרים שאינם עובדים עם ספקים מוכרים. מוכרים נדרשים כעת לאמת את העובדה שהם עובדים מול ספק ובכך, נפגעו כל מוכרי הדרופשיפינג בצורה עמוקה עד כדי כך שהחל שיח ברשת על כך שכל התחום פשוט בדרך להתמוסס.

באיביי טענו שמוכרים רבים פשוט התנהלו בצורה לא נכונה והחליטו להפסיק עם העלמת העין ברגע שנעשתה פגיעה בלקוחות ובחווית הקנייה. הטענה היא שאנשים רבים שהקונספט בו אנשים יודעים שיכול להיות שהמחיר שהם שילמו באיביי הוא יקר יותר מאשר מקומות אחרים, גורם נזק תדמיתי ופרקטי, והחלו בצעדים מעשיים על מנת להשתלט על התופעה, אך לא להעלים אותה לחלוטין.

בביהמ"ש תומכים באיביי

הסנונית הראשונה למלחמה בגזירה הייתה חברת סיילפריקס. סיילפריקס היא חברה ידועה בתחום אשר עוזרת לאנשים בנושא הארביטראז', כלומר חיפוש וניהול של מאות פריטים במקביל בנושאים של מכירה במקום אחד וקנייה במקום אחר. החברה פנתה לבית המשפט בבקשה להחזיר את אלגוריתם החיפוש הישן של איביי, שהטיב איתה, אך נדחתה. בבית המשפט נימקו את הדחייה של בקשת סיילפריקס להקלה זמנית בכך שחווית הקנייה באיביי אכן נפגעת, אך סייגו וטענו שהעובדה שאיביי לא מחקה את האופציה להגיע לפריטי הדרופשיפינג באופן מוחלט, מצריכה את המשך הדיונים בנושא.

מתחת לפני השטח, מנסות מספר חברות נוספות ואף אנשים פרטיים שעוסקים בארביטראז' בישראל להרים את הכפפה ולתבוע ייצוגית את איביי על מנת למנוע את הגזרה המרה. מערכת Digital Elephant ניסתה ליצור קשר עם מובילי המחאה ועורכי הדין המטפלים בנושא מספר פעמים, אך לא קיבלה תגובה עקב חשש לפגיעה בתביעה עצמה.

תגובת איביי: "פעולות ננקטו, לא נפרט"

באיביי, מנגד, החליטו להגיב ואמרו: "ביום 15 במאי 2018, בדק בית המשפט המחוזי בלוד, ישראל, את בקשת הצו הזמני שביקשו שבעה מוכרים ישראלים. בהחלטה, בית המשפט אמר כי הפעולות של eBay היו סבירות ומידתיות. מעת לעת eBay עושה שינויים באלגוריתם החיפוש שלה ובתקני האמון שלה (trust standards). שינויים אלו נעשים כדי לשמור על הבריאות המתמשכת של פלטפורמת המכירה של eBay וההשפעות שלהן הן על המוכרים והן על הקונים נלקחות בחשבון".

לשאלה האם eBay מפחיתה את הנראות באתר של המוכרים העוסקים בארביטראז' ענו באיביי: "המראה או המיקום של רשומות מכירה בתוצאות החיפוש והדפדוף תלויים במגוון גורמים, כולל, אך לא רק, עמידה בדרישות המפרסמים של eBay ומדיניות הרישום. פעולות ננקטו לאחרונה נגד המוכרים אשר לא עמדו במדיניות eBay ואת זאת לא נוכל לפרט כאן".

המשך יבוא

באיביי, כאמור, לא מכחישים את השינוי באלגוריתם, אך השאלה האמיתית היא האם יש הצדקה לפגיעה בסקטור עסקי שלם שמסתמך על ארביטראז' ודרופשיפינג על מנת להפיק רווחים. ארביטראז' הוא אינו לא חוקי, ואם היה כזה, איביי היו פשוט מוחקים את האופציה למכור מוצרים בצורה של דרופשיפינג באופן מוחלט.

אנשים רבים בישראל מסתמכים על דרופשיפינג כמקור הכנסה מרכזי או משני, ובכל מקרה, אין ספק שנעשית פגיעה גדולה מאוד באנשי מקצוע לגיטימיים. השאלה הגדולה היא האם הפגיעה הזו מוצדקת והאם יווצרו במקרה הזה תקדימים שישפיעו על כל עולם הדרופשיפינג בעתיד? אנו נמשיך לעקוב ולדווח.

השארת תגובה

אתה חייב להתחבר בכדי להגיב התחבר

השאר תגובה