הפיל הדיגיטלי

חדשות

פרידה לא כואבת: הכל על סיום הקשר בין eBay ל-Paypal

1 דקות קריאה מינימום

לאחר 16 שנים של גדילה משותפת, שתי חברות הענק הודיעו כי יפסיקו בהדרגה את הקשר ביניהן. Adyen ההולנדית תחליף את פייפאל ותנסה להוזיל עלויות עבור הלקוחות של eBay. כל הנתונים, הסיפורים וההשלכות על שוק האיקומרס בכתבה

במשך שנים נדמה היה כי השמות של שתי חברות הענק – eBay ו- Paypal, הולכים יד ביד. ובכן, כל זאת עד לפני כחודשיים. בינואר 2018 הודיעה ענקית האיקומרס, eBay, כי תפסיק לעבוד עם חברת הסליקה הגדולה בעולם, Paypal, ותעבור לעבוד (בהדרגה כמובן) עם המתחרה ההולנדית – Adyen. ההודעה הגיעה אחרי כ-16 שנים של עבודה משותפת בין השתיים, במערכת יחסים שידעה לא מעט עליות וירידות.

הקשר בין שתי החברות החל עוד ב-2002, כ-4 שנים אחרי שאילון מאסק ופיטר טיל הקימו את Paypal בעקבות הצורך ההולך וגדל לחברת סליקה אינטרנטית איכותית, ובעיקר בטוחה. eBay החליטה להקל על הלקוחות שלה, להצטרף לטרנד, וכתוצאה מכך, רכשה את Paypal ב-1.5 מיליארד דולר. העסקה הוכיחה את עצמה כמשתלמת ביותר לשני הצדדים, eBay הפכה את מערכת התשלום שלה לנוחה ובטוחה ומנגד, Paypal המשיכה לגדול ולהגדיל את המחזור שלה.

לא בבת אחת

ב-2015 החליטה eBay להיפרד מ- Paypal כחברת בת, וזו הפכה לחברה עצמאית בשווי של 50 מיליארד דולר. ההפרדה לא נעשתה בצורה חלקה, ושמועות על חילוקי דעות קשים בין מאסק לקברניטי eBay שמו את כל הקשר בסימן שאלה. כשלוש שנים מאוחר יותר, הודיעו שתי החברות על תהליך פרידה ארוך, שיתחיל ב-2020 ויסתיים, ככל הנראה, רק ב-2023.

התחלופה בין Paypal ל- Adyen תתחיל כבר בחודשים הקרובים בצפון אמריקה, ותתפשט אט אט לכל העולם. Paypal תמשיך לעבודה בצורה חלקית וקטנה עם eBay על פי הסיכום המקורי עד יולי 2020, ובשלב זה, נראה כי ההסכם המינימלי ימשיך אפילו עד יולי 2023.

שליטה מלאה והקלות ללקוחות

eBay החליטה על השינוי במטרה להיות בשליטה מלאה על כל פעולות הסליקה באתר, דבר שיתאפשר בצורה הדוקה יותר עם Adyen. טרנד הדרופשיפינג הולך וגדל, השוק המקוון משתלט לחלוטין על עולם המסחר, ולפי eBay, המערכת החדשה של Adyen תהיה נוחה יותר ואף תוזיל עלויות עבור הקניינים החובבנים והמקצוענים כאחד.

ברגע ההודעה על הפרידה, מניותיה של Paypal ירדו באופן מיידי ב-12 אחוזים, אך אם נסתכל על 2017, נראה עלייה גדולה של 10 אחוזים ברווחיה, כשחלק גדול מהצמיחה קשור, כמובן, לחיבור עם eBay. עם זאת, Paypal מצידה הודיעה על ירידה יחסית באחוז העסקאות שלה דרך eBay (מ-16 ל-13 אחוזים) מתוך כוונה להפגין כוח ורלוונטיות ללקוחות ולמשקיעים. יהיה מסקרן מאוד לראות כיצד הנתונים של שתי החברות יראו בחודשים הקרובים.

זה שהולך וזה שבא

Adyen היא חברת סליקת תשלומים הולנדית שהוקמה בשנת 2006, מתוך מטרה לקחת את אלמנט הסליקה הבסיסי ודרכו לעזור לחברות לצמוח ולהתייעל. Adyen גדלה בקצב מסחרר וכיום, נמנים על לקוחותיה חברות ענק כמו נטפליקס, פייסבוק, אובר וספוטיפי, שהגיעה לישראל לפני מספר ימים. החברה מציגה מוצר ידידותי ונוח מאוד הן ללקוחות והן לקהל הרחב ולא בכדי התפשטה במהרה ופתחה סניפים בכל העולם.

רק ימים יגידו כיצד הפרידה הזו תשפיע על שתי החברות, אך כרגע, נראה שהמרוויח הגדול הוא שוק האיקומרס ההולך וגדל. סוחרים, קונים, מוכרים ודרופשיפרים יהנו מתחרות הולכת וגדלה, עמלות מופחתות ועוד יכולת להמשיך ולסחור בצורה נוחה וקלה יותר.

השארת תגובה

אתה חייב להתחבר בכדי להגיב התחבר

השאר תגובה