הפיל הדיגיטלי

חדשות

אינסטגרם הודיעה על מלחמה בחשבונות המזויפים ובאפליקציות הזדוניות

1 דקות קריאה מינימום

לאחר שנים של מלחמה שקטה, באינסטגרם החליטו להיכנס לעובי הקורה בנושא של חשבונות מזויפים ואפליקציות שנועדו כדי להוסיף עוקבים. בחברה הושפעו מהדיווחים על כך שרוסיה התערבה בבחירות בארה"ב באמצעות חשבונות מזויפים בפייסבוק. בקרוב: חשבונות רבים ייחסמו או יוגבלו

אחת הבעיות הגדולות ביותר בכל רשת חברתית היא החשבונות המזויפים. חשבונות מזויפים מורידים את האמינות של הרשת, את המשמעות של עוקבים ונוטים לספר סיפור שהוא אינו נכון גם בפניהם של מפרסמים וגולשים אחרים. בפייסבוק עוסקים כבר שנים במלחמה נגד חשבונות מזויפים, בהצלחה חלקית, אם כי בטוויטר עושה רושם שדי וויתרו על הנושא, מה שפגע אנושות ברשת לאורך השנים. בתוך כך, החליטה אינסטגרם, הרשת החברתית הנפוצה ביותר אצל דור ה-Y, להילחם בתופעת החשבונות המזויפים בצורה מקיפה יותר.

החשבונות המזויפים באינסטגרם פועלים בדרך כלל דרך אפליקציות ייעודית. האפליקציות הללו, שבאים לידי שימוש בדרך כלל על ידי יוזרים רגילים, משמשים על מנת להוסיף עוקבים פיקטיביים, להשאיר הודעות ספאם למשתמשים אחרים, או לעקוב ולהוריד עוקב, בתקווה "לעבוד" על משתמשים על מנת שיעקבו אחריהם. אינסטגרם החליטה להוריד ולהשבית חשבונות של אנשים שמשתמשים בתוכנות הללו, או כל תוכנה שמוסיפה עוקבים, עושה לייקים, מגיבה לעוקבים באופן שהוא אינו אותנטי, או מפרה כל סוג של סעיף בתקנון שלה.

אזהרות ופעולות

בנוסף, שלחה אינסטגרם גם אזהרות לחלק מהמשתמשים, והזהירה אותם כי אם ימשיכו להשתמש בתוכנות הללו "חווית האינסטגרם שלהם עלולה להיפגע". המשמעות היא שגם משתמשים שאינם משתמשים באופן עקבי בתוכנות הללו נמצאים בסכנה, ויכולים אף לספוג עונשים כמו חסימת גישה לפיצ'רים מסוימים.

בנוסף, אינסטגרם החליטה להפציר במשתמשיה שלא לחשוף את פרטי ההתחברות שלהם לאפליקציה לגורמים חיצוניים, שכן זה יכול לגרום לפריצות ולפגיעות מסוגים שונים. בסופו של דבר, כל אחד מאיתנו, בתור משתמש אינסטגרם, יכול לראות פתאום חשבון פופולארי שנסגר, ולא בגלל שפגע במישהו, אלא בגלל שהשתמש בתוכנות זדוניות להוספת עוקבים.

ה"התעוררות" הזו של אינסטגרם בנוגע למשתמשים המזויפים לא הגיעה סתם כך. בחברה חוששים מהנושא של חשבונות שנועדו להשפיע על אנשים ולהטות תוצאות בחירות, כפי שעל פי החשד, עשו הרוסים בבחירות האחרונות בארה"ב באמצעות קמפיינים נרחבים בפייסבוק. בפייסבוק אמרו שהשורש לבעיית הקמפיינים המשפיעים הוא בדרך כלל חשבונות מזויפים, וברבעון האחרון בלבד הורידו וסגרו לא פחות מ-754 מיליון חשבונות כאלו.

מלחמה כללית

אינסטגרם מורידה חשבונות מזויפים מאז שנת 2014, הרבה אחרי ההקמה שלה, אך זוהי הפעם הראשונה בה החברה מודיעה פומבית על הכוונה שלה להילחם בתופעה, וכן באפליקציות הזדוניות שהיא מביאה איתה. בחברה אמרו: "בנינו כלים מיוחדים שיעזרו לנו לזהות מי משתמש באפליקציות הזדוניות הללו ולהשבית לו את החשבון". האפליקציות הללו הן רבות ומגוונות, אם כי חלקן כבר נסגרו עם השנים. עם זאת, אפליקציות כמו Archie, InstarocketProX ו-Boostio, עדיין פועלות, ואף גובות בין 10 ל-45 דולרים לחודש עבור הפעולות שלהן. לא מעט מפורסמים כבר נתפסו בעבר ככאלו שהשתמשו בשירותי החברות הללו כדי להוסיף עוקבים לחשבון הטוויטר שלהם.

האפליקציות הללו מבקשות את שם המשתמש והסיסמה של המשתמשים, וטוענות שהן אינן מפרות את התקנון של אינסטגרם. עם זאת, הן משתלטות על חשבונות ומתחילות לבצע לייקים ולהגיב לחשבונות אחרים באופן די פרוץ. אחת השאלות הגדולות היא האם אינסטגרם גם תעלה הילוך נגד הפרסומות והשירותים שמכוונות לאפליקציות הללו, כאשר התשובה היא ככל הנראה כן. אחד הגורמים באינסטגרם אמר: "הפרסומות הללו הן בהחלט חלק מהבעיה ואנו נילחם גם בהן".

ניקוי עצמי

אין כל ספק שכמות עוקבים באינסטגרם היא אינדיקציה מאוד רצינית לגבי השפעה, נראות וסטטוס חברתי. חשוב מכך, כמות עוקבים גדולה שווה הרבה מאוד כסף למפרסמים, כך שאנשים שקונים יוזרים, למעשה מרמים גם חברות גדולות שרוצות לקדם את עצמן. כיום, חברות מוכנות לשלם אפילו למשתמשים עם מספר מועט של משתמשים, מפני שהם יודעים שהחשיפה היא "אל תוך הווריד" כשזה נוגע לאינסטגרם. חשבונות עם נישה משלהם כמו בעלי חיים, סטייל, כושר, ספורט וכדומה, הם מאוד אפקטיביים, גם אם יש להם מספר מועט יחסית של עוקבים.

מה שעומד על הכף הוא כמובן הלגיטימיות של אינסטגרם כרשת חברתית. חשבונות מזויפים עושים הרבה מאוד נזק וגם פוגעים בשיח בתוך הרשת. אינסטגרם, וכל רשת חברתית אחרת למעשה, לא צריכה לעצור את עצמה מלהילחם בתוצאה ולנקות את עצמה מכל מה שאינו לגיטימי ואף פוגעני כלפי המשתמשים הלגיטימיים שלה.

השארת תגובה

אתה חייב להתחבר בכדי להגיב התחבר

השאר תגובה