הפיל הדיגיטלי

חדשות

מלחמת מסחר בפתח? טראמפ יטיל מכסי ענק על מוצרים מסין

1 דקות קריאה מינימום

הנשיא האמריקני ממשיך במדיניות America First והחליט לטלטל את עולם המסחר עם מיסוי ענק שיגרום, בין השאר, לעליית מחירים דרמטית של מוצרים כמו מחשבים וטלפונים סלולריים. בסין טוענים לסחיטה ו-"לא מפחדים ממלחמת מסחר". טראמפ מצידו, מבטיח: "זה יחזק אותנו". ואיך יושפעו הסוחרים הפשוטים?

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הכריז בשבוע שעבר כי יטיל מכסי ענק, בגובה של כ-200 מיליארד דולר, על מאות מוצרים המגיעים לארה"ב מסין. ההכרזה של הנשיא גרמה הדים רבים בעולם האיקומרס, ורבים בתחום כבר מעידים על תחילתה של "מלחמת מסחר". ההודעה של טראמפ הגיעה אחרי תקופה ארוכה בה התבטא על יחסי מסחר לא הוגנים בין שתי המעצמות, כאשר סין מטילה מכסים בגובה 25 אחוזים על מוצרים המגיעים בארה"ב, בעוד ארה"ב מטילה מיסים בשיעור של 2.5 אחוזים בלבד.

האיום על סין

טראמפ, שהחליט להילחם ב"תנאים הלא הוגנים" לטענתו, הורה לנציג המסחר בארה"ב, רוברט אי. לייטהייזר, לנסח רשימה של מוצרים רבים, כולל מכוניות, נעליים, ביגוד ומוצרים הקשורים לעולם הספנות ואפילו החלל, כדי להטיל עליהם מיסוי של כ-10 אחוזים, בסכומים שיגיעו כאמור, עד לכ-200 מיליארד דולרים. התנאי של טראמפ להורדת המיסים, הוא שיתוף פעולה מצד הסינים ושינוי מדיניות בכל הנוגע לסחורה המגיעה מארה"ב.

המהלך צפוי להשפיע רבות על מערכת היחסים הפורה של ארה"ב וסין בנושא המסחר, כאשר סך כל המוצרים שעברו השנה מסין לארה"ב מוערכים בכ-505 מיליארד דולרים. טראמפ אמר: "מערכת היחסים המסחרים בין ארה"ב לסין צריכה להיות יותר שוויונית, לא ניתן לסין או לכל מדינה אחרת בעולם לנצל אותנו בצורה הזו".

הבורסות מתרסקות

המהלך גרם לירידות שערים חדות במרבית הבורסות בעולם, ובמיוחד במזרח, והוציא אף ציטוטים חריפים משר המסחר הסיני, שאמר: "האמריקאים סוחטים אותנו. אם תפורסם רשימה שכזו, נצטרך לקחת את הצעדים הדרושים. לא מפחדים להילחם בחזרה". שר החוץ הסיני, גנג שואנג, התייחס גם הוא לנושא ואמר:

אנחנו לא רוצים מלחמת מסחר, אך לא מפחדים ממנה.

הנשיא האמריקאי טראמפ ממשיך במדיניות "אמריקה קודם" שהנחיל, ולאחר שאיים במיסוי גבוה על מרבית שותפות המסחר של ארה"ב, כמו מקסיקו, האיחוד האירופי וקנדה, הוא ממשיך בנסיונות שלו לעצב מחדש את עולם המסחר, במה שמשפיע כמובן על כל נושא האיקומרס. האיומים עלולים להגדיל בצורה משמעותית את המחירים של סמארטפונים המגיעים מסין, מחשבים, צעצועים, וטלוויזיות.

גניבת הון אינטלקטואלי והגירעון הגדול בהיסטוריה

טראמפ תירץ את המהלך גם בחקירה שביקש לקדם בחודש אוגוסט והניבה מידע לפיו סין גונבת מידע מחברות אמריקאיות אותן היא מאלצת לפעול בסין, ובנוסף, בארה"ב מאמינים כי בסין משתמשים בלוחמת סייבר כדי לגנוב הון עסקי ואינטלקטואלי. טראמפ אמר שגרעון המסחר מול סין עומד על 504 מיליארד דולר, וזהו "הגירעון הגדול ביותר של מדינה כלשהי בהיסטוריה". יועציו של טראמפ טוענים כי המהלך יהפוך את ארה"ב לחזקה יותר, אך מצד הסוחרים והאנשים הפשוטים יש כמובן חששות לאור עליית המחירים הדרסטית, שתשפיע גם על תחום האיקומרס.

טראמפ ניסה לצנן מעט את האגרסיות כשטען שסין היא חברה ושנעשים מאמצים למצוא את דרך המלך בשיחות עם גורמים רשמיים. מנגד, טען טראמפ שזהו רק מהלך בודד מתוך רבים שצפויים בעתיד, ונותר רק לחכות ולראות כיצד הנשיא האגרסיבי מתכנן לשנות את תחום המסחר ואיפה זה יציב את האנשים הפשוטים.

השארת תגובה

אתה חייב להתחבר בכדי להגיב התחבר

השאר תגובה